PROGRAM PUBLIKACJE INFO ENGLISH
 
Schemat malowania papieża, 2001
olej na płótnie, 120 x 120 cm

Rafał Bujnowski urodził się w Wadowicach - mieście z którego pochodzi Karol Wojtyła. W ciągu kilku lat Rafał stworzył szereg prac związanych z osobą papieża Polaka. Pierwszą był obraz-schemat pokazujący jak w prosty sposób namalować portret Jana Pawła II. Na podstawie tegoż właśnie wzoru Bujnowski namalował serię 33 identycznych obrazów papieża. Analogiczny schemat powstał w wersji rysunowej, opublikowany w unikatowym albumie "Dobro" opublikowanym przez Rastra w 30 egz. (2001).

  Rafal Bujnowski - How to paint a pope, 2001Papież, 2001-2002
olej na płótnie, 50 x 40 cm, seria 33 identycznych obrazów

Portret papieża namalowany zgodnie z obrazem "Jak malować papieża" w 33 kopiach i włączony przez artystę do serii "Obrazów - przedmiotów" jako przykład "praktycznego obrazu, jaki każdy Polak chciałby mieć w domu".


Rafal Bujnowski - Pope, 2001Bez tytułu (portret papieża na ścianie), 2005
olej na płótnie, 48 cm x 62 cm

Jeden z dwóch obrazów przedstawiający, namalowany wcześniej przez Bujnowskiego, portret papieża wiszący na ścianie - tym razem ujęty w passe-partout i czarną ramkę, gdyż obrazy powstały krótko po śmierci papieża. Opierają się na pomyśle wykorzystanym wcześniej w serii "Ściany i obrazy" (2003)


Rafal Bujnowski - Untitled, 2005 
Last saved, 2004
8 drewnianych etażerek o wymiarach 120 x 65 x 40 cm każda

Replika jedynego zachowanego mebla z domu rodzinnego Karola Wojtyły. Oryginalna etażerka - typowy przykład produkcji meblarskiej z początków XX wieku - nosząca wyraźne ślady używania, przechowywana jest jako eksponat w Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Bujnowski powielił i zmultiplikował ten eksponat. 8 nowych "papieskich" etażerek zostało wykonanych, za oficjalną zgodą episkopatu, w pracowni renowacji mebli antycznych w Krakowie.

  Rafal Bujnowski - Last saved, 2004
 
Rafal Bujnowski - Last saved, 2004

Rafal Bujnowski - Last saved, 2004

Last Saved, 2004, zdjęcia wykonane w pracowni renowacji mebli w Krakowie w trakcie wykonywania etażerek


 

Poprostuwszedzie, 1999
obraz namalowany na billboardzie Galerii Otwartej w Krakowie.

Z okazji kolejnej wizyty papieża w Krakowie, Rafał Bujnowski, Marcin Maciejowski i Wilhelm Sasnal stworzyli na billboardach prowadzonej przez Rafała Galerii Otwartej prace odnoszące się do atmosfery miasta owładniętego gorączką papieską. Minimalistyczny obraz Bujnowskiego nawiązywał do wszechobecności flagi watykańskiej.


Rafal Bujnowski - Billboard, 1999